Новини
Предстоящи събития
Сдружение ЛАРГО получи финансова подкрепа по Програма „Мисия: възможна“, първо издание от Български фонд за жените (БФЖ).
Финансовата подкрепа е да помогне на сдружението да осъществи успешно своите приоритети и стратегически цели.БФЖ разглежда грантовото финансиране и изграждането на капацитет като неразривно свързани процеси, насочени към системни социални промени. Подкрепят активисти и организации, които създават и трансформират общности, за да изградят по-справедлив свят.
На 22 и 23 март 2025 година сдружение ЛАРГО проведе обучение на тема „Стратегическо планиране 2026-2030“ . Обучението се проведе в хотел „Корнелия“ гр. Банско с обучител проф. Ангел Ангелов. Събитието се осъществява в рамките на Програма „Мисия: възможна“ на Български фонд за жените (БФЖ).
На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите, който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес. Днес този ден се смята за "Ромското пробуждане".
Честит Празник!
В детски градини и училища се проведоха тържества, посветени на Празника
Здравейте!
Сдружение ЛАРГО и мрежа от граждански обединения в партньорство с Тръста за социална алтернатива, Националната мрежа за децата, Българския хелзински комитет, Алианса за ранно детско развитие и фондация „Ида” провежда проучване за лекарствата за децата в България. Проучването е напълно анонимно и данните ще бъдат използвани само в обобщен вид.
Ще сме признателни, ако успеете да отделите десетина минути за попълване на този въпросник! Тук няма „правилни” и „грешни” отговори, всеки личен опит, впечатления и позиция са важни!
За повече информация за целите на проучването може да се свържете с Венелин Стойчев на
Линк към въпросника: Детското здраве и лекарствата за децата
Инициативата „15 ученически истории за 15 септември” се реализира от сдружение ЛАРГО от Кюстендил по проект „Приятел в нужда се познава” с подкрепата на Програмата за малки грантове към посолството на Съединените американски щати в София.
Книжката се разпространява напълно свободно.
Венелин Л. Стойчев
Резюме
Статията представя резултатите от пилотно емпирично проучване, фокусирано върху приложимостта в съвременна България на теорията на Уилям Бене за ценностните полярности на демокрацията на ниво организации. Пилотното проучване сравнява три типологично различни организации – средни училища, нестопански организации и фирми в сектора на дигиталните услуги. Резултатите от апробацията на подхода за управление на полярните двойки демократични ценности разкриват, че днес у нас съществуват огромни дефицити на въведени демократични практики и на ниво организации. В същото време участниците в проучването изразяват едновременно: 1) стремеж към демократизация на вътрешноорганизационния живот и 2) резерви към ефективността и ефикасността на демократичните подходи при управлението на техните организации. Докладът привежда аргументи в подкрепа на тезата, че подходът за „управление на ценностите на демокрацията” е изключително релевантен на демократичното развитие на изследваните организации, но че петте двойки демократични ценности на Бене по-скоро не се разпознават в българския социокултурен контекст като релевантни ценностни полюси, между които организациите се придвижват периодично. Пилотното проучване стига до заключението, че не толкова „осъзнатото управлението на ценностите”, а овластяването на участниците, конкурентната среда и системата за взаимен контрол и властови баланс са предпоставки за демократизация на изследваните у нас типологично различни организации.
Ключови думи: демокрация, организации, училище, гражданско общество, реформи
JEL: I1, I3, Z1
Венелин Л. Стойчев
Резюме
Статията представя интерпретативна реферативна рамка за по-добро разбиране на структурните предпоставки за провала на преговорния процес за ротация в изпълнителната власт в България от пролетта на 2024 г. На базата на теорията на Уилям Бене за полярностите на демокрацията, докладът обосновава структура за емпирично социологическо проучване, базирано на анализ на управлението на петте двойки полярни демократични ценности: свобода и (легитимна) власт (freedom and authority), справедливост и (съдебна) процедура (justice and due process), разнообразие и равенство (diversity and equality), човешки права и отговорност към общността (human rights and communal obligations), участие и представителство (participation and representation). Материалът обосновава хипотезата, че дефицитите на демократична култура и институционализирани практики за овластяване на политическите субекти от страна на политическите интереси, които двата преговорни екипа изразяват, изначално са подкопали шансовете за успешен завършек на преговорния процес за ротация в правителството. Тази хипотеза подлежи на емпирична верификация или отхвърляне, но това е задача на следващо проучване.
Ключови думи: демокрация, публични политики, преговори, реформи, изграждане на коалиции
JEL: I1, I3, Z1